Czy warto inwestować w outsourcing magazynowy?

Wiele przedsiębiorstw w pewnym momencie stoi przed dylematem, jaki model magazynowania będzie dla nich najlepszy. Zastawiają się, czy opłacalna będzie decyzja o stworzeniu własnej przestrzeni magazynowej, czy może lepiej będzie zainwestować w firmy zewnętrzne oraz ich obsługę magazynową. Jedną z opcji jest oczywiście outsourcing magazynowy.
Oczywiście firmy, które mają magazyn zaraz obok swojej siedziby, często korzystają właśnie z takiego rozwiązania, ponieważ jest dla nich najbardziej korzystne. Mogą dzięki niemu sprawnie i szybko pobierać oraz magazynować produkty. Mimo wszytko jest to dosyć spory koszt, ponieważ kosztuje tak powierzchnia magazynowa,a jak również jej indywidualna obsługa. Wszystko bowiem opiera się o zakup odpowiedniej działki, zakup materiałów, wynajęcie ekipy budowlanej i sprzętu, trzeba także brać pod uwagę koszty operacyjne, które mają związek z samym funkcjonowaniem magazynu. Trzeba także pamiętać, że koszty magazynowe są wtedy stałe, bez względu na wykorzystaną powierzchnię. Nie jest to więc łatwe i proste zadanie. Takie rozwiązanie stosują przede wszystkim potężne zakłady przemysłowe
Wtedy właśnie wiele firm stawia na outsourcing magazynowy. Firmy, które świadczą w tym zakresie usługi, mogą mieć pewność, że otrzymają kompleksową logistyczną obsługę ich towaru. Najnowocześniejsze magazyny posiadają odpowiednie przystosowanie swojej powierzchni w zależności od składowanego towaru, posługują się wysoką automatyzacją procesów, monitoringiem produktów, a także obsługują regały wysokiego składowania.
Sprzęt, którym dysponują takie magazyny, to chociażby wózki widłowe, jak również narzędzia niezbędne przy wykonywaniu kompletacji i znakowania towarów. Outsourcing magazynowy jest więc sporym ułatwieniem, ponieważ zwalania z odpowiedzialności daną firmę za cały przebieg czynności logistycznych. W przeliczeniu na koszty obsługi własnego magazynu można zdecydowanie stwierdzić, że wynajem powierzchni i personelu to najlepsza i najbardziej opłacalna alternatywa.